תחומי התמחות

תאונות דרכים

לתחומי התמחות נוספים:
עברתם תאונת דרכים? סובלים מנזקי גוף? יתכן שמגיע לכם פיצוי כספי משמעותי.

מי זכאי לפיצוי?

מי שעבר תאונת דרכים כמשמעותה בחוק וסובל מנזק בגופו או בנפשו.

מהי תאונת דרכים?

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל”ה – 1975 מגדיר תאונת דרכים כאירוע בו נגרם נזק גוף לאדם עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה. המשמעות היא שכדי להגיש תביעה עקב תאונת דרכים שגרמה לנזק גוף צריכים להתקיים התנאים הבאים: שימוש – פעולות כמו נסיעה ברכב, כניסה לתוכו, ירידה ממנו, החנייתו, דחיפתו או גרירתו, טיפול דרך או תיקון דרך ברכב ע”י המשתמש או אחר, הידרדרות, התהפכות, התנתקות או נפילה של חלק מהרכב או מטענו תוך כדי נסיעה או מרכב עומד או חונה נחשבות לשימוש המוכר לצורך תביעת על פי חוק זה. שימו לב שטעינה של מטען או פריקתו כשהרכב עומד לא נכללות בהגדרה של שימוש. רכב מנועי – רכבים פרטיים, מוניות, אוטובוסים, משאיות, אופנועים, מסחריות, מיניבוסים, רכבות, טרקטורים מלגזה מוכרים כרכבים מנועיים. למטרות תחבורה – מטרת השימוש ברכב צריכה להיות לטובת התניידות ממקום למקום. שימו לב שגם עלייה / ירידה במדרגות של משאית, התלקחות הרכב עקב רכיב לא תקין ופגיעה ברכב עומד גם הם נחשבים למטרות תחבורה.

מי אחראי לתאונה?

כאשר מדובר בתאונת דרכים, אין רלוונטיות לשאלת האשם בתאונה. חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל”ה – 1975 קובע עקרון בשם “אחריות מוחלטת” – כלומר אין משמעות לאשם או אשם תורם בתאונה. האחראית לתשלום עבור נזקי הגוף שנגרמו בשל התאונה היא חברת הביטוח של הנהג שביטחה את הרכב בביטוח חובה בעת התאונה.

את מי תובעים?

נהג הרכב תובע את חברת הביטוח שביטחה את הרכב בו נהג בביטוח חובה במועד התאונה. נוסע ברכב תובע את חברת הביטוח שביטחה את הרכב בו הוסע בביטוח חובה במועד התאונה. הולך רגל תובע את חברת הביטוח שביטחה את הרכב שפגע בו בביטוח חובה במועד התאונה. במקרה בו הולך רגל נפגע ממספר רכבים, יוכל הולך הרגל לתבוע את חברת הביטוח של אחד מהם ו/או את חברות הביטוח של כל הרכבים שפגעו בו גם יחד. במקרה ויוחלט לתבוע את כל חברות הביטוח של כלי הרכב המעורבים בתאונה, האחריות לתשלום הפיצוי תחולק בין חברות הביטוח השונות.

את מי תובעים אם אין ביטוח חובה?

במצב בו אין לרכב ביטוח חובה, או תאונות פגע וברח, ניתן לפנות לקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים (קרנית) שמטרתה לתת פיצוי לנפגעי תאונות דרכים אשר אין להם ממי לתבוע פיצוי.

עד מתי אפשר לתבוע?

התיישנות על תאונות דרכים והנזקים שנגרמו מהם היא 7 שנים מרגע התאונה. כאשר מדובר בקטין שהיה מעורב בתאונת דרכים, תקופת התביעה היא 7 שנים מרגע הגיעו לגיל 18.

מה לעשות כשמעורבים בתאונת דרכים קשה?

הדברים הראשונים שצריך לעשות כשעוברים תאונת דרכים קשה שמעורבים בה נזקי גוף:

לצלם את זירת האירוע (אם מתאפשר)
לאסוף פרטים מעדים הנוכחים במקום האירוע (במידה ויש)
להזכיר את התאונה כשמגיעים למיון או לקבלת כל טיפול רפואי עקב התאונה
לשמור כל דין וחשבון רפואי מהתאונה
לפנות לעו”ד המתמחה בתחום נזקי הגוף

חשוב לדעת

שימו לב שרשימת המקרים הזכאים לתבוע על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים מתעדכנת ע"י הפסיקה ולכן במקרה ונגרם לכם נזק ואינכם בטוחים כי מדובר בתאונת דרכים, מומלץ לפנות לייעוץ על מנת לבדוק אם אתם זכאיים להגיש תביעה.

שכר טירחה מותנה תוצאות וייצוג משפטי חסר פשרות

תחומי התמחות נוספים